2021. 10. 04.
Képzés, oktatás
2021. 10. 04.
Utoljára módosítva: 2021. 10. 04.
2 perc

Képzés, oktatásA képzés, oktatás mint horizontális prioritás elsődleges célja a megfelelő mennyiségű és képzettségű munkaerő folyamatos biztosítása – összhangban a munkaerőpiaci igényekkel. A szakemberek iránti igényt jelentősen befolyásolhatja a Magyarországra települő vállalatok gyártási és kutatás-fejlesztési kapacitása is. Ezek a szempontok mind a szakképzéssel, mind a felsőfokú képzéssel szemben követelményeket támasztanak.

A prioritás kiemelt célja, hogy az intelligens szakosodáshoz kapcsolódó képzési tevékenységek az iparági vállalatok telephelyeinek szoros közelségében valósuljanak meg, hiszen így hatékonyabban biztosítható a gyakorlati képzés folyamatossága, hatékonyabban szervezhető a képzőhelyek és a vállalatok együttműködése, valamint nagyobb az esély arra, hogy az adott képzést befejező szakemberek el tudnak helyezkedni a területükön. A képzési portfólió mind lokális, mind országos bővítésére hangsúlyt kell fektetni.

A prioritás átfogó célja a minőségi munkaerőhiány csökkentése, valamint az intelligens szakosodáshoz kapcsolódó készségfejlesztés támogatása. Az S3 egyik kiemelt iránya, hogy a támogatott beruházások, fejlesztések minél nagyobb arányban tartalmazzanak „soft” jellegű, elsősorban képzéseket felölelő tevékenységeket is, amelyek az intelligens szakosodás hatékony alkalmazásához szükséges készségfejlesztést valósítják meg.

A prioritás egyrészt az intelligens ipari szakosodás és a digitális átalakulás szempontjából releváns műszaki készségek fejlesztését támogatja, másrészt a szakterületeken és tudományterületeken átívelő tudásszerzés képességét erősíti, továbbá ösztönzi az ipari átalakulás során elvárt „soft” készségek fejlesztését is.

Az intelligens szakosodáshoz szükséges készségek hiányának mérséklése érdekében új oktatási tantervek és tanítási módszerek támogatása szükséges az oktatás minden szintjén – az alapfokú oktatástól az felsőfokú képzésig.

A prioritás célkitűzései

  • A KFI fejlesztések megvalósításához szükséges készségek, képességek erősítése annak érdekében, hogy bővüljön a KFI tevékenységet végző vállalkozások köre, és növekedjen az egyetemek, kutatóintézetek, vállalkozások KFI projektjeinek az eredményessége, hatékonysága.
  • Képzett munkaerő biztosítása a kkv-k számára, a munkaerő termelékenységének növelése.
  • A szakképzés, a felsőoktatás, a vállalati szereplők és a közszféra közti együttműködések ösztönzése a helyi gazdaság igényeinek megfelelő munkaerő képzése és az innovációs attitűd erősítése érdekében.
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben