2021. 08. 31.
Mezőgazdaság, élelmiszeripar
2021. 08. 31.
Utoljára módosítva: 2021. 10. 04.
2 perc

Mezőgazdaság, élelmiszeriparA mezőgazdaság és élelmiszeripar mint nemzetgazdasági prioritás lefedi a teljes mezőgazdasági és élelmiszeripari innovációs láncot, beleértve a következőket: erdészet, kertészeti technológiák, növénynemesítés, növényvédelem, növénytermesztési technológiák; állatnemesítés, állattenyésztés, takarmányozás és gyepgazdálkodás; agrár-biotechnológia, élelmiszer-biztonsági, feldolgozás-technológiai megoldások és egészséges élelmiszerek.

A mezőgazdaság és élelmiszeripar kitettsége a legnagyobb az éghajlatváltozásnak a nemzetgazdasági ágak közül, ezért a prioritásban kiemelt szerepe van a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő mezőgazdasági technológiákkal kapcsolatos fejlesztéseknek, a stresszrezisztenciát erősítő megoldásoknak. Az erőforrás-hatékony gazdaság és az energia, klíma prioritásokhoz szinergikusan illeszkedve jelen prioritás alapvető eleme a környezeti terhelés csökkentése és a klímaváltozás hatásainak mérséklése.

A prioritás a hazai adottságokra építve két irányból kívánja támogatni a terület fejlesztését. Egyrészt a környezeti adottságok, a növénytermesztési és állattenyésztési tapasztalatok ötvözése innovatív megoldásokkal a szektort alkalmassá teszik prémium termékek előállítására.

A prioritás másik iránya, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar járuljon hozzá a fenntarthatóság előmozdításához, egyúttal a vidék megtartó erejének növeléséhez.

Ennek a prioritási iránynak hangsúlyos eleme az egészségmegőrzést támogató, értékes beltartalmú élelmiszerek és gyógyhatású termékek termelésének fejlesztése és a termelésüket hatékonyabbá tevő KFI és agrárkísérletek ösztönzése.

A prioritás célkitűzései

  • A fenntartható mezőgazdaság, bioalapú gazdaság felé való elmozdulás érdekében az innovatív megoldások, innovatív agrártechnológiák széles körű terjedésének ösztönzése, különös tekintettel a víz- és tápanyagigény, illetve a növényvédelmi beavatkozások környezeti terhelésének csökkentésére irányuló megoldások fejlesztésére.
  • A klímaváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő mezőgazdasági technológiákkal kapcsolatos kísérleti alkalmazások támogatása.
  • A mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások által előállított hozzáadott érték növelése innovatív technológiák alkalmazásával.
  • Az élelmiszeripar nemzetköziesedésének támogatása: magasabb feldolgozottsági fokú termékek előállítása, a hazai termékek fokozott jelenlétének ösztönzése a nemzetközi piacokon.
  • Rövid ellátási láncok kialakítása, rövid láncú értékesítés.
  • Egészséges és gyógyhatású élelmiszerek előállításának ösztönzése.
  • A mezőgazdasággal kapcsolatos tárolási, szállítási kapacitások fejlesztése.
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben