2021. 08. 31.
Mi az az intelligens szakosodás?
2021. 08. 31.
Utoljára módosítva: 2021. 12. 01.
2 perc
Az „intelligens szakosodás” egy olyan fejlesztéspolitikai megközelítés, amely ötvözi az ipar-, az oktatási és az innovációs szakpolitikákat, és azt javasolja, hogy az országok vagy régiók határozzanak meg és válasszanak ki korlátozott számú, nagy innovációs potenciállal és versenyelőnnyel kecsegtető kiemelt területet a tudásalapú beruházások számára, szem előtt tartva erősségeiket és komparatív előnyeiket.

ego


E területek meghatározása egy alulról szerveződő, az érintettek bevonásával zajló, ún. vállalkozói felfedező folyamat („entrepreneurial discovery process, EDP) során történik.

Az intelligens szakosodás megközelítése a következő célokat foglalja magában:

  • A közforrások hatékonyabb elköltése, a tudás vagy szakértelem bizonyos területeire koncentrálva.
  • A K+F és az innováció állami támogatása, az iparösztönzés és a képzési intézmények közötti szinergiák megteremtése.
  • A szakpolitikai beavatkozások széttagoltságának és párhuzamosságainak, amelyek a közforrások pazarlását is okozhatják, a megszüntetése.
  • A legerősebb vagy legígéretesebb vállalkozási és növekedési területek azonosítása egy város, régió vagy ország meglévő képességeinek, eszközeinek, kompetenciáinak, versenyelőnyeinek gondos elemzésével.
  • Mechanizmusok meghatározása, amelyek lehetővé teszik a sokoldalú és több kormányzati szinten megvalósuló kölcsönhatásokon alapuló stratégiai fejlődést.
  • Bizonyítékalapú monitoring- és értékelési rendszerek kialakítása a tudásterületek és az innovációs projektek kiválasztásához.

Mi az Intelligens Szakosodási Stratégia?

Az Intelligens Szakosodási Stratégia (Smart Specialization Strategy, S3) egy olyan speciális, területi alapú és specializációs irányok kialakítására fókuszáló szakpolitikai eszköz, amelynek alkalmazása az Európai Unióban a 2014–2020-as időszakban vált általánossá.

A 2021–2027 közötti fejlesztési ciklusban az intelligens szakosodási stratégiák célja, hogy hozzájáruljanak a Kohéziós Politika „Intelligensebb Európa az innováció és a gazdasági átalakulás, modernizáció támogatásával” szakpolitikai célkitűzésének megvalósításához.

Ehhez a célhoz kapcsolódva az S3 tervezésénél és megvalósításánál hangsúlyt kell fektetni a kutatási és innovációs kapacitások erősítésére, a digitalizációra, a kkv-k növekedésére, valamint az S3-hoz szükséges képességek fejlesztésére.

A 2021–2027-es időszakban az S3 feljogosító feltételként jelenik meg a tagországok számára, a stratégiára vonatkozó, az Európai Bizottság által meghatározott feltételeket a ciklus teljes időszaka alatt teljesíteni kell. Tehát a 2014–2020-as ciklussal szemben a jelenlegi S3 nem csupán egy az időszak szakpolitikai irányait rögzítő stratégia, hanem egy olyan rendszer, amely a vonatkozó szakpolitikai célok megvalósításának kereteit az időszak egészére megszabja.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben