2021. 11. 15.
Vállalkozói tényfeltárás (EDP)
2021. 11. 15.
Utoljára módosítva: 2021. 12. 01.
2 perc
Az intelligens szakosodási irányok kialakításának folyamatában az S3 módszertanának egyik legfontosabb eleme a vállalkozói tényfeltárás (Entrepreneurial Discovery Process, EDP).

eco concept


Az EDP során interaktív, alulról építkező módon a „quadruple helix” szereplői (az üzleti szféra, a kutatási és oktatási intézmények, a közigazgatás, a civil szervezetek és állampolgárok képviselői) megfogalmazzák, milyen piaci réseket látnak, és mire lenne szükségük e lehetőségek kiaknázásához. Ezen túlmenően azonosítják a potenciális erősségeket is, amelyeket a szakpolitikai döntéshozók elé tárnak.

A fenti alapelveket szem előtt tartva az NKFI Hivatal a következő lépésekben valósította meg a vállalkozói tényfeltárás folyamatát:

  • Egy országos szintű, online kérdőíves felmérés keretében felmérte a „quadruple helix” szereplőinek tevékenységét, illetve az intelligens szakosodással kapcsolatos tapasztalatait, javaslatait. 2019. november 12. és 2020. március 12. között az NKFI Hivatal honlapján összesen 829 kérdőívet nyitottak meg, és töltöttek ki hiánytalanul a résztvevők.
  • Az EDP további kulcseleme, az NKFI Hivatal és az Innovációs és Technológiai Minisztérium által kezdeményezett, a helyi egyetemi központok bázisán létrejött Területi Innovációs Platformok (TIP) létrehozása. Az EDP részeként 2020 júniusáig nyolc helyszínen alakult TIP (Miskolc, Debrecen, Győr, Pécs, Szeged, Budapest, Veszprém és Gödöllő), a platformokat megalapító konferenciákon több mint 1100 fő vett részt.
  • A folyamat utolsó lépéseként az NKFI Hivatal 2020 november végén a korábbi eredményeket egy online validációs kérdőív segítségével véglegesítette. Ebben összesen 106 „quadruple helix”-szereplő szakmailag véleményezte, validálta az EDP során meghatározott prioritásokat.

Az EDP fenntartása, a „quadruple helix” szereplőivel való folyamatos kapcsolattartás a stratégia elfogadását követően, az S3 megvalósítási szakaszában is kiemelt jelentőségű. A korábbi programozási időszakhoz képest az S3 2021–2027 közötti megvalósításában nagyobb hangsúlyt kap a nemzeti intelligens szakosodási prioritások rendszeres, bizonyos időközönkénti felülvizsgálata. A stratégia nyomon követési mechanizmusai kiegészülnek az EDP-vel, a TIP-ek közreműködésével pedig egyes folyamatok decentralizálhatóak lesznek a megvalósítás és a monitoring során.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben