2021. 10. 18.
Nemzeti Digitalizációs Stratégia
2021. 10. 18.
Utoljára módosítva: 2021. 10. 18.
2 perc
A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Infokommunikációs Stratégia után egy új, meghatározó, átfogó szakterületi kormányzati dokumentum tervezése kezdődött meg, ez a Nemzeti Digitalizációs Stratégia (NDS) 2021–2030.

Az NDS kiemelt célja lesz, hogy a határozott és jól megtervezett kormányzati intézkedéseknek köszönhetően hazánk digitális fejlettsége az évtized közepére meghaladja az európai uniós átlagot, 2030-ra pedig a tíz élenjáró uniós gazdaság közé kerüljön.

A stratégia átfogó célja, hogy Magyarország a gazdaság, az oktatás, a kutatás-fejlesztés-innováció, valamint a közigazgatás területén olyan összehangolt erőfeszítéseket tegyen a digitalizáció előmozdításáért, amelyek – nemzetközi mércével mérve is – jelentős mértékben járulnak hozzá az ország versenyképességének és az emberek jóllétének javulásához.

A stratégia törekvése a felkészítés a digitalizáció folyamatosan változó trendjeihez való alkalmazkodásra, ezért a társadalom, a gazdaság és az állami szféra digitális átalakítását célzó, átfogó programterv megalkotása kiemelt fontosságú.

Az NDS átfogó céljának megvalósulását az alábbi 4 pilléren keresztül kívánja elérni:

  • A Digitális Infrastruktúra pillér célja, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő szolgáltatási képességű és minőségű vezetékes és vezeték nélküli digitális infrastruktúra.
  • A Digitális Kompetencia pillér célja a lakosság digitális kompetenciájának, médiatudatosságának és a munkavállalók digitális tudásának folyamatos fejlesztése.
  • A Digitális Gazdaság pillér célja a vállalkozások digitális felkészültségének, a digitális technológia integráltságának növelése, az innovatív digitális megoldások elterjedésének ösztönzése.
  • A Digitális Állam pillér célja az elérhető ügyfélbarát digitális közszolgáltatások körének bővítése, a használatuk iránti nyitottság és motiváció erősítése a lakosság és a vállalkozások körében, a határokon átívelő szolgáltatásnyújtás az EU által elvárt területeken, valamint mindezek támogatására a közigazgatási back-office folyamatok hatékonyságának növelése automatizálással és az adatalapú működéshez szükséges interoperábilis adatkapcsolatok hálójának kialakításával.

Az S3-at leginkább az NDS Digitális Gazdaság pillérének intézkedései érintik.

A Nemzeti Digitalizációs Stratégia kormányzati elfogadása 2021 utolsó negyedévében várható.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben