2021. 10. 13.
Az S3 stratégia készítése
2021. 10. 13.
Utoljára módosítva: 2021. 12. 01.
2 perc
A Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) tervezésének koordinációjára és végrehajtásának irányítására az innovációért és technológiáért felelős miniszter a Nemzeti Kutatás Fejlesztési és Innovációs Hivatalt jelölte ki.

A 2021–2027 közötti S3 tervezése a KFI-ért, a vállalkozásfejlesztésért és a digitalizációért felelős szakterületek együttműködésével valósult meg. Az S3 e három szakterület intelligens szakosodást támogató beavatkozásaira, intézkedéseire építve rögzíti azokat a nagy fejlődési potenciállal bíró szakosodási irányokat, amelyek esetében az erőforrások koncentrációja hozzájárulhat a gazdaság versenyképességének növeléséhez és az EU „Intelligensebb Európa” szakpolitikai célkitűzésének (Policy Objective 1, PO1) eléréséhez.

Az S3-prioritások kiválasztása

Az S3 stratégia készítése


Az S3 prioritásainak kialakítása két szakaszra bontható.

Az első fázis célja az volt, hogy az adatok feldolgozását követően módszertani eszközök alkalmazásával kiválasszák a magyarországi tervezett S3-prioritásokat (prioritások rövid listája). Ez a prioritások hosszú listájának kialakításával kezdődött (S3 „long list”). Ezek a prioritások a lehetséges, Magyarország számára fontos kitörési pontokat, illetve kihívásokat jelentő társadalmi-gazdasági-technológiai területeket jelölték ki.

  1. EDP – az igények és kapacitások felmérése a helyi innovációs ökoszisztémákban
    Az alulról induló véleményformálás érdekében a prioritások kialakításának következő lépése az S3 „long list” véleményezése volt a vállalkozói tényfeltárás (Entrepreneurial Discovery Process, EDP) keretében.
  2. A GMR makroökonómiai modell alkalmazása
    A prioritások kialakítása során az EDP eredményein túl az NKFI Hivatal felhasználta a Pécsi Tudományegyetem Regionális Innováció- és Vállalkozáskutató Központ által kifejlesztett makroökonómiai modell (Geographic Macro and Regional Modell, GMR modell) eredményeit is. A GMR modell azonosította azokat az ágazatokat, amelyeknek jelentős a tudásáramlási és növekedési potenciáljuk.

A vállalkozásfejlesztés és digitalizáció szakterület validációja

Az innovációs szakterület alakította ki az S3-tervdokumentum vázát, és tett javaslatot a kiválasztandó prioritásokra, de a másik két S3-ban érintett kormányzati szakterület saját specifikumait és EDP-eredményeit figyelembe véve a PO1 munkacsoport által módosításokat javasolt a stratégia tartalmában.

Ezeknek a lépésnek a nyomán alakult ki az S3-prioritások rövid listája.

A S3-priorizálás második fázisa a prioritások rövid listájának szakmai validálását foglalta magában.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben